fbpx
Kategoriler
Obezite Videoları

Çocuklarda Beslenme Eğitimi için 3 Bilimsel Öneri

Çocuklarda beslenme eğitimi pek çok ebeveyni endişelendirmektedir. Bu konuda yapılan bilimsel bir çalışma, annelerin ne kadar da haklı olduğunu gösteriyor. Çocukların sadece çok çok az bir kısmı yeteri kadar sebze tüketiyor maalesef.

Bugün sizlere, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan önemli bir araştırmadan bahsetmek istiyorum. Bu araştırmaya göre 2 ila 17 yaş arasındaki çocukların sadece %6’sı yeteri kadar sebze tüketiyor. Çocukların ilk 5 yaşta sağlıklı beslenme alışkanlığı ve kültürünün oluşmaktadır.

İlk 6 ay ila 5 yaş arasında herhangi bir sebze denetirken, en az 10 kez maruz bırakmak yani denettirmek gerektiğinden bahsetmişler.

Bir öğünde sebze-meyve varsa meyveleri ilk olarak değil sebzeleri ilk olarak vermek gerekli. Bir diğer öneriyse, çocuklara sebzeyi sevdirmek için bir takım ödüllendirme ve oyunlaştırmaların yapılabilir.

Çocuk sağlığı ve gelişimi için çok önemli bir konu olan, çocuklarda ve bebeklerde beslenme alışkanlıklarının nasıl kazandırıldığına dair bir araştırmadan bahsettik. Çocuklarda beslenme eğitimi hakkında sizin tecrübeniz ve yorumlarınız nelerdir aşağıda bahsedebilirsiniz.

Kaynak: The American Journal of Clinical Nutrition (Mart 2021) https://academic.oup.com/ajcn/advance-article-abstract/doi/10.1093/ajcn/nqaa384/6166146?redirectedFrom=fulltext

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir