fbpx
Kategoriler
Obezite Videoları

Yumurta Diyeti ile Bir Haftada 7 Kilo (Yumurta Diyeti Listesi)

Yumurta diyeti ile bir haftada 7 kilo ya da 2 haftada 10 kilo verilir mi? Bugün sizlere yumurta diyetinden bahsedeceğiz.

Yumurta diyeti nedir, nasıl yapılır, bilimsel mi, faydaları, zararları, uygulanabilir olup olmadığı gibi konuları işleyeceğiz. Ayrıca 1 haftalık örnek yumurta diyeti listesi de paylaşacağız.

Yumurta diyeti, hızlı kilo verdirme iddiasında olan popüler bir diyettir.

Yumurta diyeti

Yumurta inanılmaz besleyici bir gıdadır. Belki de dünyanın en iyisi diyebiliriz.

 1. Çünkü bir canlıyı oluşturabilecek bütün vitamin ve mineralleri içerir!
 2. Tüm aminoasitleri dengeli biçimde içerir.
 3. Daha çok doyurur, kilo vermenize yardımcı olur.
 4. HDL kolesterolü yükseltir.
 5. Kalp krizi ve inme riskini azaltır!
 6. Omega-3, kolin, lutein ve zeaksantin içerirler.

Adından da anlaşılacağı gibi diyet, diğer yağsız proteinler, nişastalı olmayan sebzeler ve düşük karbonhidratlı meyvelerle birlikte günde birkaç porsiyon haşlanmış yumurta yemeyi içerir.

Bazıları, diyet planının yapısını çok iyi buluyor. Hızlı kilo verdiren bir diyet olduğu iddia edilse de; son derece kısıtlayıcı, takip edilmesi zor ve etkisiz olduğu için eleştirilmektedir.

Bu videoda, yumurta diyeti ile sağlıklı kilo vermek mümkün mü bunu inceleyeceğiz.

Yumurta Diyeti nedir?

Yumurta diyeti, Arielle Chandler tarafından yayınlanan 2018 tarihli “The Boiled Egg Diet” isimli bir kitaba dayanan beslenme planıdır. Haşlanmış yumurta diyeti olarak da bilinir.

Kitabın yazarına göre, bu düşük karbonhidratlı, düşük kalorili yeme düzeni sadece 2 haftada 10 kilo kadar vermenize yardımcı olabilir.

Yumurta diyeti yapanlar; kilo vermenin yanında; kan şekeri kontrolünü iyileştiren, sağlıklı görmeyi destekleyen ve kemiklerinizi, saçlarınızı ve tırnaklarınızı güçlendiren besinler sağlandığını iddia ediyor.

Kitap, diyetinizi özel zevklerinize ve tercihlerinize göre uyarlamayı kolaylaştıran yapılandırılmış bir yemek planı, tarifler ve kaçınılması gereken yiyecekleri anlatıyor.

ÖZETLE

Yumurta diyeti, düşük karbonhidratlı, düşük kalorili bir beslenme planıdır ve diyetinizi birkaç belirli gıda grubuyla sınırlandırarak kilo kaybını hızla artırdığını iddia eder.

Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Haşlanmış yumurta diyeti, günün her öğünü için belirli yiyeceklere izin verir ve arada atıştırmalıklara izin verilmez.

Kahvaltıda en az iki yumurta, bir porsiyon domates veya kuşkonmaz gibi nişastalı olmayan bir sebze ile greyfurt gibi düşük karbonhidratlı bir meyve tüketmelisiniz.

Öğle ve akşam yemekleri nişastalı olmayan sebzelerden ve yumurtadan veya tavuk ya da balık gibi başka bir yağsız protein türünden küçük bir porsiyondan oluşmalıdır.

Planın bir parçası olarak egzersiz gerekli olmasa da, sonuçları en üst düzeye çıkarmak için bisiklete binme, aerobik veya hızlı yürüyüş gibi hafif fiziksel aktiviteler teşvik edilir.

Diyetin bir seferde yalnızca birkaç hafta takip edilmesinin amaçlandığını unutmayın. Bundan sonra, normal bir diyete geri dönmenizi kolaylaştırmak için bir geçiş dönemi önerilir.

Diyette Serbest Olan Yiyecekler

Haşlanmış yumurta diyeti; çoğunlukla yumurta, yağsız proteinler ve düşük karbonhidratlı meyve ve sebzelerden oluşur.

Su, şekersiz çay veya kahve dahil kalorisiz içeceklere de izin verilir.

Planın bazı varyasyonları, yağsız süt ve az yağlı yoğurt ve peynir gibi az yağlı süt ürünlerine de izin verir.

Diyetin bir parçası olarak önerilen yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 • Yumurta: Yumurta sarısı ve beyazı
 • Yağsız proteinler: Derisiz kümes hayvanları, balık ve yağsız kuzu eti, sığır eti.
 • Nişastalı olmayan sebzeler: Ispanak, lahana, roka, brokoli, dolmalık biber, kabak, lahana yeşilliği ve domates
 • Düşük karbonhidratlı meyveler: Limon, misket limonu, portakal, karpuz, çilek ve greyfurt
 • Katı ve sıvı yağlar: Hindistan cevizi yağı, tereyağı (az miktarlarda)
 • İçecekler: Su, maden suyu, şekersiz çay ve kahve
 • Otlar ve baharatlar: Sarımsak, fesleğen, zerdeçal, biber, biberiye ve kekik

Yasak Yiyecekler

Yumurta diyeti, nişastalı sebzeler, tahıllar ve birçok meyve dahil olmak üzere çoğu yüksek karbonhidratlı gıdaları sınırlar .

Tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar, dondurulmuş yemekler ve fast food gibi işlenmiş yiyeceklerin yanı sıra meyveli soda gibi şekerle tatlandırılmış içecekler de yasaktır.

Yumurta diyetinde uzak durulması gereken bazı yiyecekler:

 • Nişastalı sebzeler: Patates, tatlı patates, baklagiller, mısır ve bezelye
 • Yüksek karbonhidratlı meyveler: Muz, ananas, mango ve şeker ilaveli kuru meyve
 • Tahıllar: Ekmek, makarna, kuskus, karabuğday ve arpa
 • İşlenmiş gıdalar: Hazır yemekler, fast food, cips, simit, kurabiye ve tatlılar
 • Şekerle tatlandırılmış içecekler: Hazır meyve suyu, tatlı çay ve sporcu içecekleri

ÖNEMLİ

Haşlanmış yumurta diyeti; yalnızca üç öğün yemek yemeyi içerir. Öğün aralarında ara öğünlere izin verilmez.

Kilo Verdirir mi?

Yumurta Diyeti, çoğunlukla yumurta, nişastalı olmayan sebzeler ve düşük karbonhidratlı meyve gibi düşük kalorili malzemelerden oluşur .

Bu diyeti takip etmek muhtemelen bir kalori açığına yol açacaktır, bu da gün boyunca yaktığınızdan daha az kalori tüketeceğiniz anlamına gelir. Kilo yönetimini birkaç faktör etkilese de, kilo kaybı için bir kalori açığı önemlidir (123).

Yumurta diyeti ayrıca karbonhidrat bakımından düşüktür ve bu da kilo kaybını daha da artırabilir (4).

Aslında, 12 çalışma meta analizinde; kısa süreli, düşük karbonhidrat diyeti uygulamasının kilo kaybını önemli ölçüde artırdığını ve kan basıncı gibi kalp hastalığı için diğer bazı risk faktörlerini iyileştirdiğini buldu (5).

Vücut kitle indeksi (VKİ) 25 veya daha fazla olan 164 kişide yapılan bir araştırma, 20 hafta boyunca düşük karbonhidrat diyeti uygulamasının metabolizmayı önemli ölçüde artırdığını ve yüksek karbonhidrat diyetine kıyasla, açlık hormonu ghrelin düzeylerini düşürdüğünü buldu (6).

Bununla birlikte, diyet başlangıçta kilo kaybına yol açsa da, normal bir diyete devam ettiğinizde kaybettiğiniz kiloları geri kazanabileceğinizi unutmayın. 

Bu nedenle, sürdürülebilir, uzun vadeli kilo kaybı için en iyi seçenek olmayabilir.

Haşlanmış yumurta diyeti, kısa süreli kilo kaybına neden olabilecek kalori ve karbonhidrat bakımından düşüktür. 

Faydaları

Haşlanmış Yumurta Diyeti, sağlık için önemli olan birçok vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin olan yağsız proteinler, yumurtalar, meyveler ve sebzeler dahil olmak üzere çeşitli sağlıklı yiyecekleri teşvik eder (78).

Diyet ayrıca şekerli içecekler ve işlenmiş yiyecekler gibi sağlıksız içerikleri de sınırlandırır.

Araştırmalar, şekerle tatlandırılmış içeceklerin, yüksek tansiyon, iltihaplanma ve insülin direnci gibi sorunlara katkıda bulunabileceğini göstermektedir (91011).

Ayrıca araştırmalar, işlenmiş yiyecekleri yemenin daha yüksek obezite, kalp hastalığı ve kanser riski ile ilişkili olabileceğini göstermektedir (121314).

Tarifler, yemek planları ve hangi yiyeceklerin yenilip kaçınılması gerektiği konusunda rehberlik sağladığından, Haşlanmış yumurta diyetinin yararlı olabileceğini de belirtmek gerekir.

Bu diyet, birkaç besleyici bileşen yemeyi teşvik eder ve birçok sağlıksız yiyeceği sınırlar. 

Olası Zararları

Yumurta diyeti, oldukça kısıtlayıcıdır ve çok az çeşitlilik sunar, sadece belirli yiyeceğe izin verir ve tüm yiyecek gruplarını ortadan kaldırır.

Bu, sadece diyetin uzun vadede takip edilmesini zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamayı da zorlaştırır. 

Yalnızca bazı yiyeceğe izin verildiğinden, mikro ve makro besin eksikliği riskiniz artabilir. Özellikle de diyeti uzun süreli uygularsanız.

Örneğin, tam tahıllar lif, vitamin ve mineral bakımından zengindir, patates gibi nişastalı sebzeler ise harika bir C vitamini, potasyum ve magnezyum kaynağıdır. Bu yiyecek gruplarının hiçbirinin diyete girmesine izin verilmez (1516).

Dahası, diyetin kalorisi o kadar düşüktür ki pek çok insan için yeterli olmayabilir.

Uzun süreli kalori kısıtlaması, düşük enerji seviyeleri, bozulmuş bağışıklık fonksiyonu, azalmış kemik yoğunluğu ve adet düzensizlikleri gibi ciddi yan etkilere neden olabilir (17181920).

Plan ayrıca tüm gıda gruplarını ortadan kaldırarak ve gıda alımını ciddi şekilde kısıtlayarak sağlıksız beslenme alışkanlıklarını teşvik edebilir.

Araştırmacılar, yumurta yemenin kan kolesterol seviyenizi yalnızca minimum düzeyde etkilediğini bulduklarını unutmayın (21).

Haşlanmış yumurta diyeti oldukça kısıtlayıcıdır, sürdürülemez ve çok az çeşitlilik sunar. Ayrıca kalori alımınızı ciddi şekilde azaltır ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarını teşvik edebilir.

Yumurta Diyeti Listesi (1 Haftalık)

Yumurta diyeti listesi 1 haftalık
Yumurta Diyeti Listesi
PazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar
Kahvaltı1 yumurta, 1 porsiyon mevsim meyvesi2 adet yumurta, limon suyu2 yumurta, 1 limon suyuSoğan ve dereotlu 3 yumurta2 yumurta ve 2 dilim ekmekYoğurt ve taze sıkılmış portakal suyu2 yumurta ve taze sıkılmış greyfurt suyu
Öğlen1 yumurta, salata ve portakalIzgara balık ve greyfurtKıymalı lahana sarması, 1 greyfurtBüyük bir tavuk göğüsü2 havuç ve taze sıkılmış greyfurt suyu2 yumurta ve 2 greyfurtHaşlanmış kırmızı et ve 1 portakal
AkşamYeşil salata ve ızgara tavuk göğsü3 yumurta1 yumurta ve ıspanak yemeği1 yumurta ve 2 portakal1 ızgara balık1 bardak su1 bardak su
1 Haftalık Yumurta Diyeti Listesi (NOT: Yumurtalar haşlanmış olmalı.)

Sonuç olarak;

Yumurta diyeti, hızlı ve etkili kilo kaybı vaat eden düşük karbonhidratlı, düşük kalorili bir beslenme planıdır .

Bununla birlikte, aynı zamanda oldukça kısıtlayıcı, takip etmesi zor ve sürdürülemez.

Ayrıca, kısa süreli kilo kaybına neden olsa da, normal bir diyete geri döndüğünüzde muhtemelen kaybettiğiniz kiloları geri kazanacaksınız.

İşlenmiş gıdaları ve şekerli içecekleri sınırlandırmak gibi planın bazı ilkelerini sağlıklı, çok yönlü bir diyete dahil etmek, başarılı uzun vadeli kilo kaybı için daha etkili bir yaklaşım olabilir.

Lahana çorbası diyeti de denemek isteyenler okuyabilir.

Yurtdışında yumurta diyeti diye Facebook grupları bulunmaktadır. Eğer İngilizce biliyorsanız, buradan inceleyebilirsiniz.

Sizler daha önce haşlanmış yumurta diyeti yaptınız mı? Yumurta diyeti ile bir haftada 7 kilo veren var mı aramızda?